Není žádným tajemstvím, že ceny nemovitostí v současné době prudce rostou. To mimo jiné také znamená, že se i poměrně rychle mění hodnota té naší, ať už se jedná o pozemek, dům, byt či jinou stavbu. To nám může způsobit problémy, pokud ji chceme prodat. Faktem je, že pro laika je poměrně obtížné určit přesnou hodnotu v daný okamžik, zvláště pokud nemá o trhu nemovitostí příliš velký přehled. Pokud tedy nechceme tratit, ale zároveň chceme mít jistotu, že prodáme, je dobré se obrátit na odborníka. Problém však je, že profesionální odhadce své služby rozhodně nenabízí zadarmo. A cena odhadu nemovitosti rozhodně není jednotná. Do hry totiž vstupuje poměrně dost faktorů, které na ni mají dost podstatný vliv. Jak tedy odhadce spočítá, kolik po nás bude chtít?
V první řadě je to samozřejmě typ nemovitosti. Asi není třeba říkat, že ocenění několikapatrové vily je náročnější než například u jednoduché betonové garáže či přístřešku. Tuto částku však obvykle bez problému najdete v ceníku dané firmy. Ovšem to není zdaleka vše, s čím musíme počítat. Dále je také otázkou, jak moc na celou věc spěcháme. Je totiž jasné, že čím rychleji chceme mít vše hotovo, tím více si připlatíme. V ceníku obvykle najdeme výše tohoto příplatku podle termínů, které požadujeme. Tu pak přičteme k výše uvedené ceně odhadu nemovitosti.
Ani to však není vše. Vzhledem k tomu, že odhadce musí onu nemovitost na vlastní oči vidět a projít si ji, musí se k ní také dopravit. To nejčastěji provádí vlastním automobilem. To však znamená další náklady na pohonné hmoty a také amortizaci vozu. I to je pak přičteno k celkové částce. Je tedy vidět, že nelze stanovit jednu paušální částku. Proto se musíme smířit s tím, že pokud se chceme dozvědět, kolik skutečně zaplatíme, budeme muset i trochu počítat. Naštěstí veškeré potřebné informace najdeme v naprosté většině případů v ceníku. A ten nám rozhodně stačí.