Slovo online (čteme „onlajn“) používáme úplně každý den ve své mysli i mluvě. Online znamená, že ten druhý, koho sháníme je zrovna ke službě připojený a že si může zprávu okamžitě zobrazit a reagovat na ní. Dnes hodně lidí řeší, jestli je ten a ten online anebo ne aby mu napsali, anebo jen čekají na nějakou jeho důležitou nebo zásadní odpověď o vztahu nebo o rodině. Většinou jsme u toho velmi nervózní a netrpělivě čekáme, až se rozsvítí to zelené světýlko, že je online a pak se těšíme na jeho rozhodující odpověď.
Jak si můžeme všimnout, slovo online je pro některé lidi slovo opravdu děsivé. Někdy je opravdu lepší být vypnutý než být online, abychom se vyhnuli určitým záležitostem. Uvidíme, jestli se do budoucna vymyslí nějaké jiné slovo, které bude horší nebo lepší a bude vystihovat úplně to samé.
Zatím co online znamená, že je aktivní, offline znamená, že aktivní není. Slova online a offline už se používá u spoustu služeb. Například u bankovních plateb. Zatím co online platba odešle peníze okamžitě z banky, ta druhá je z banky odešle až po nějakém určitém intervalu. Třeba jednou za měsíc, za týden anebo po určitém jiném intervalu.
Existuje také offline a online komunikace. Jedním z online komunikace je například Messenger od Facebooku, kde vidíme, jestli je dotyčný online a může okamžitě odpovídat jak už nějakým emoji (smajlík) tak celou zprávou. Velkou výhodou je, že můžeme spolu i telefonovat anebo dělat video hovory. Offline komunikace je například e-mail. E-mail totiž odešleme a poté nevidíme, jestli si ho někdo zobrazil, přečetl anebo kdy si ho zobrazí.
Jak by to vypadalo, kdyby vypadl internet a najednou nikdo by nebyl online? Byl by to obrovský zmatek a problém, protože by se lidé nemohli dorozumívat tak, jako jsou zvyklí dnes a museli by si najít nějaký jiný způsob což by nám hodně zkomplikovalo naše životy.